Minden, amit tudni kell a passzívházakról
Bár a CSOK-nak köszönhetően az ingatlanok már sokkal energiatakarékosabbak, a passzívházaktól ezek még igencsak messze állnak. De miért is téma a passzívház?
2021-től kötelező?
A 2010/31/EU Irányelv 2020. december 31-étől kötelezőnek írja elő az új építésű házakra vonatkozóan az úgynevezett nulla energiafelhasználást, ami lényegében a passzívház erre vonatkozó feltételeit jelenti.
De mi is az a passzívház?
A világ első passzívházát még 1990-ban építették, hazánkban azonban csak majdnem húsz évvel később 2009-ben Szadán építették az első minősített passzívházat.
A passzívház kifejezés egy a német szabványoknak megfelelő energiatakarékos ingatlan típust takar. A passzívház előírásai azonban igen sokrétűek:
- Fűtési energiaigénye évente maximum 15 kWh/m2 lehet.
- A fajlagos primerenergia-igénye évente maximum 120 kWh/m2 lehet.
- Az átlátszó felületek – például ablakok – U értéke (a hőátbocsátás értékét mutatja) maximum 0,8 W/m2, míg az átláthatatlan felületeké maximum 0,15 W/m2 lehet.
- Belépéskor a friss levegő hőmérséklete minimum 17 °C kell legyen.
- Minden helyiségben lennie kell legalább egy nyitható ablaknak.
- A légtömörségi érték legfeljebb 0,6 1/h lehet, 50 Pa nyomás mellett.
A pontos előírások mellett érdemes néhány építészeti elvet is figyelembe venni egy passzívház tervezése során.
- Megfelelő tájolás kiválasztása
- Megfelelően biztosított nyári hővédelem
- Extra hőszigetelés
- Az előírt hőtechnikai értékeknek megfelelő fal, padló és tető
- Légtömörség biztosítása
- Hatékony szellőző berendezés (hőcsere, földhő hasznosítás)
- 3 rétegű, nemesgázzal töltött üvegezésű hőszigetelt ablakszerkezetek
Melyek a passzív ház előnyei?
Bár egy passzív ház felépítése rengeteg munkával és idővel, na meg pénzzel jár, ezért cserébe azonban számos előnnyel kecsegteti a leendő lakástulajdonosokat.
Az ingatlanban egyenletes a hőmérséklet, így nagyon kellemes érzetet biztosít a ház bármely helyiségében is tartózkodunk, valamint évszaktól függetlenül is megfelelő a hőmérséklet a lakásban. Nyáron a kiváló szigetelésnek köszönhetően kellemes időt biztosítanak a falak, míg télen kialakításuknak köszönhetően sem a falak, sem pedig az ablakok nem sugároznak hideget.
A szellőztető rendszer ellenére az ingatlan teljesen zajmentes, a levegő pedig huzat nélkül biztosítja a friss és kellemes levegőt.
Minezek mellett az ingatlanban nincs penész és páralecsapódás.
Megéri belevágni?
Egy tervezett ingatlan passzívházként való megvalósítása nagyjából 15-20%-kal drágítja a költségeket, a belefektetett pénz megtérüléséhez azonban 10-20 év is szükséges lehet.
Ne felejtse el azonban azt se, hogy a megtérülésig és azt követően is egy sokkal komfortosabb és egészségesebb ingatlanban élheti a mindennapjait.