Generálkivitelezés vs. egyéni építkezés
Manapság a házépítés nem egyszerű és gyors procedúra, de számtalan módon tehetjük folyamatát könnyebbé.
Mind a kettő esetben egy lakható házat kapunk végeredményül, csupán a kivitelezés, az építkezés időtartama, valamint a rászánt idő és pénz különbözhet.
A generálkivitelező mindent eltervez, egészen az elejétől a végéig: nem kell időt az építkezésre ráfordítani, csupán jelentősebb pénzösszeget beleinvesztálni. Persze a tökéletes munka és a pontos határidő nem garantált, de – mivel minden papírra van rögzítve – könnyen utánajárhatunk a hibáknak, költségeknek, és ez alapján követelhetünk esetleges javítást, kárpótlást.
Mint ahogy mindenhol, a generálkivitelező és generálkivitelező között is van különbség, ezért ha az építkezésre nem is, de a megfelelő szolgáltatás kiválasztására érdemes elegendő időt szánni, hogy ne csak feleslegesen kidobott pénz legyen a végeredménye.
Abban az esetben, ha magunk akarjuk az építkezést felügyelni és irányítani, több időre és energiabefektetésre lesz szükségünk, viszont ezzel fordított arányban talán kevesebb pénzt igényel. Röviden a feladatokról:
- Építészmérnök felkeresése, tervek megbeszélése
- Szakemberek megkeresése, az építkezés elkezdése
- Építkezéshez szükséges anyagok beszerzése, szállítása
- Építkezés, a szakemberek munkájának ellenőrzése (itt szükséges lehet építésvezető segítsége, ha nem értünk hozzá)
A költséget jelentősen csökkenthetjük: megkérhetünk ismerős tervezőket, szakembereket, akikről tudjuk, hogy precízen és lelkiismeretesen végzik el a munkájukat, továbbá nem is kérnek el jelentősebb vagyont segítségükért.
Az építkezéshez felhasználandó anyagokat is magunk választhatjuk meg szabadon, és – ha elég ügyesek vagyunk – sokkal olcsóbban beszerezhetjük a jó minőségű építőanyagokat.
Amennyiben tudunk elegendő időt rászánni, továbbá vállalkozó szellemű ismerősöket keríteni, érdemes ezt az opciót választani.